Samimiyetle…

Semra Özümerzifon

13 Mart – 13 Nisan 2024

Semra Özümerzifon İstanbul’da doğdu. 1970 de Robert Kolej (ACG) den mezun oldu. Seniye Fenmen ile resim çalışmaya başladı. Bir süre Necdet Kalay’in atölyesine devam etti. 1981 -1984 yılları arası Cenevre Güzel Sanatlar Akademisi’nde Pascal Saini ve Axel Ernst atölyelerinde desen ve resim eğitimi gördü. Güngör İblikçi atölyesinde gravür çalıştı. Yurt içinde ve dışında birçok sergileri oldu, ödüller kazandı; bu ödüllerin arasında ‘Fransız Kültürü Milli Federasyonu’ tarafından düzenlenen fuarda kazandığı 2003 Şeref Ödülü ve Ramatuelle belediyesince verilen Ramatuelle kupası bulunuyor.

 

Son 15 yıldır çalışmalarında balık ağları kullanan ve bu malzemeyle özgün bir sanat dili geliştirmeye çalışan Semra Özümerzifon’un Samimiyetle… adlı sergisi ARK Kültür’de açılıyor.


Balık ağlarının doğal renk ve dokularından etkilenen sanatçı, balıkçıların gözden çıkardığı atık ağları toplayarak onlarda gördüğü plastik potansiyeli değerlendirmeye ve onlara yeni bir kimlik kazandırmaya yöneldi. Önceleri uzun yıllar çalıştığı tuval üstü yağlı boya ile beraber karışık teknik işler, daha sonra ağlı tablolar ve ağların geçirgenliğini vurgulayan 3 boyutlu yumuşak heykeller ortaya çıktı. En son geldiği noktada renk açısından esneklik kazanma düşüncesiyle atık ağların yanı sıra yeni ağlar da kullanmaya başladı.

 

Özümerzifon'un eserleri Pazar ve Pazartesi hariç diğer günler saat 11:00- 18:00 arası görülebilir.